Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Największa w Polsce elektrownia słoneczna powstaje w Gierczycach

Największa w Polsce elektrownia słoneczna powstaje w Gierczycach

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Gierczycach koło Bochni trwają prace przy budowie farmy fotowoltaicznej. Będzie to największa  elektrownia słoneczna w Polsce, jej moc wyniesie 1400 kW. Na łące o powierzchni 2 hektarów zamontowano na specjalnej konstrukcji 5600 fotoogniw. Inwestorem jest firma „Krusz-Bud”. Właściciel – Piotr Iwulski od wielu lat działa w branży drogowej. Przed rokiem zdecydował się na realizację niezwykle śmiałego przedsięwzięcia. W Urzędzie Gminy Bochnia sprawy formalne zostały załatwione zaledwie w przeciągu kilku dni, gorzej było w pozostałych instytucjach, szczególnie tam, gdzie występują monopoliści. Od kilku lat gmina Bochnia posiada plan przestrzennego zagospodarowania, w którym zapisano lokalizację aż 5 parków przemysłowych. Na terenie jednego z nich – w Gierczycach powstaje słoneczna elektrownia. Jej koszt opiewa na ponad 10,5 mln zł. Znacząca część środków pochodzi z dotacji unijnej. Wykonawcą zadania jest renomowana firma SolarBayern Polska. Aktualnie trwa montaż ogniw, planuje się, że w kwietniu ruszy produkcja prądu na skalę przemysłową.

– Cieszy mnie, że konsekwentna polityka gminy w dziedzinie planowania przestrzennego zaczyna procentować dużymi i interesującymi inwestycjami. Na podkreślenie tej powstającej w Parku Przemysłowym Siedlec-Gierczyce zasługuje jej innowacyjność, a także czystość dla środowiska. Ponadto sama inwestycja ma charakter proekologiczny, gdyż obniży o ponad 16 tys. ton emisję dwutlenku węgla, wytwarzanego przy okazji tradycyjnych metod produkcji prądu – mówi wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy.

Samorządowcy bocheńskiej gminy dodają, że w bezpośrednim sąsiedztwie farmy fotowoltaicznej powstała także nowoczesna siedziba i hala produkcyjna firmy „Nector”. Jej właściciele w związku z planowanym wzrostem zatrudnienia będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej ustanowionej przez Radę Gminy Bochnia dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

– Nie chcemy, aby na terenie gminy Bochnia powstawały zakłady szkodzące środowisku, szczególnie w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Natomiast jesteśmy zainteresowani, aby wspierać miejscowych przedsiębiorców – lokalnych inwestorów. Mamy już nowe przykłady, że kolejni przedsiębiorcy lokują u nas swoje zakłady. Dotyczy to m.in. Parku Przemysłowego Damienice-Cikowice (70 ha) i parku w Bogucicach (22 ha), który wpisany jest do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponadto Gmina posiada tereny przemysłowe w Gorzkowie (7,5 ha) i Cerekwi (37 ha) – dodaje Jerzy Lysy.

Wykorzystanie energii odnawialnej nie jest nowością w gminie Bochnia. Od 10 lat na Krytej Pływalni w Proszówkach funkcjonuje 106 kolektorów słonecznych i 2 pompy ciepła, które znacząco obniżają koszty eksploatacyjne obiektu ponoszone przez samorząd gminy. Ciekawostką jest fakt, że na pobliskim Sztucznym Lodowisku „odpadowa” energia cieplna z agregatu chłodniczego zastosowana jest do ogrzewania pomieszczeń administracyjnych i szatni lodowiska.

ug

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*