Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Otwarcie ścieżki edukacyjno – przyrodniczej w Kamionnej

Otwarcie ścieżki edukacyjno – przyrodniczej w Kamionnej

W sobotę – 10 listopada 2012 roku, w Kamionnej, w pobliżu kościoła parafialnego, miała miejsce uroczystość otwarcia Małopolskiej Ścieżki Edukacyjno – Przyrodniczej, opracowanej i wykonanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania i Rozwoju Środowiska „Las Małopolska” z siedzibą w Kłaju. Organizacja ta powstała dla potrzeb realizacji projektów przyrodniczo środowiskowych oraz wspierania i propagowania piękna otaczającego nas krajobrazu a także w celu zachowania go w stanie niepogorszonym pomimo postępującej wokoło globalizacji. Stowarzyszenie wychodzi naprzeciw obecnym czasom i poprzez swoje cele i charakter prawny działalności umożliwia realizację wielu projektów zarówno unijnych jak i regionalnych np. wojewódzkich czy gminnych.

Stowarzyszenie tworzą przede wszystkim członkowie Koła Łowieckiego „Las” w Kłaju, które gospodaruje na terenach położonych na terenie gmin Trzciana i Żegocina. Inicjatorem założenia był Zarząd Koła, który widząc ograniczone możliwości działania w ramach Koła Łowieckiego zaproponował członkom Koła oraz sympatykom zrzeszenie się w ramach Stowarzyszenia. Koło Łowieckie nie ma bowiem charakteru podmiotu gospodarczego, a zatem nie może występować o dofinansowania i wsparcia na realizowane projekty.
– Działania Stowarzyszenia będą zatem nie tylko kontynuacją dotychczasowych działań Koła dla dzieci w ramach prowadzonych prelekcji o przyrodzie i środowisku, lecz skupią się również na pozyskiwaniu środków i prowadzeniu projektów które dostarczą szkołom materiały dydaktyczne w formie plansz, tablic, książek czy manualnych gier edukacyjnych. Dzieci są naszą przyszłością w myśli powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, a udział w różnego rodzaju podjętych działaniach pozwala im się uczyć, poznawać i bawić. Chcemy też służyć swoim doświadczeniem i pomagać również dorosłym i instytucjom, które wystąpią do nas o wyrażenie opinii. Jest to pierwsza w Małopolsce i jedna z nielicznych tras „zielonej edukacji” w Polsce. Jej początek znajduje się przy pięknym drewnianym kościele parafialnym w Kamionnej, u podnóża góry Kamionna a jej trasa wiedzie w stronę wzniesienia i dochodzi do utworzonego w 1997 roku malowniczego rezerwatu buka. Spacer ścieżką w okresie jesiennym pozwala na podziwianie wielobarwnej scenerii, którą tworzy las mieszany porastający zbocze – mówił podczas uroczystości w Kamionnej do licznie zebranych gości i członków Koła „Las” – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ryszard Bartoś. Podziękował on także obecnemu na uroczystości Panu Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego Wojciechowi Kozakowi za okazane zrozumienie i wsparcie.  To on pokierował władze Stowarzyszenia do programu „Małopolska – Nasz Region Nasza Szansa” i stąd Województwo Małopolskie było partnerem i beneficjentem tego projektu. Ufundował on także upominki, które władze Stowarzyszenia przekażą najbardziej wyróżniającym się dzieciom w konkursie zbiórki kasztanów i żołędzi.

Zanim dokonano przecięcia wstęgi, przemawiali jeszcze: Wicemrszałek Wojciech Kozak oraz Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz. Gratulowali Stowarzyszeniu udanego pomysłu, aktywności; obaj obiecali pomoc przy realizacji dalszych przedsięwzięć. Z kolei Wójt Trzciany Józef Nowak podkreślił zasługi Koła „Las” dla tego terenu i także obiecał dalszą współpracę i pomoc.

Aktu przecięcia wstęgi dokonało kilka osób, w tym Wicemarszałek Kozak, Wójtowie Błoniarz i Nowak, proboszcz z Kamionnej  – ks. Jerzy Jawor. Idąc drogą w kierunku szczytu Kamionnej uczestnicy uroczystości mogli bliżej przyjrzeć się instalacjom zamontowanym na ścieżce. Na trasie, która obecnie liczy około 2 km umieszczone są wzorcowe urządzenia gospodarki łowieckiej, wykorzystywane np. do dokarmiania zwierząt dziko żyjących. Na trasie napotkamy: budkę dla kuropatw, posyp dla bażantów, paśnik dla saren, lizawkę, paśnik dla jeleni, zwyżkę oraz ambonę. Przy każdym urządzeniu znajduje się informacja czemu ono służy i jakie zwierzęta z niego korzystają. Ścieżka będzie nadal wzbogacana o nowe elementy.
Władze Stowarzyszenia zachęcają samorządy, sponsorów i szkoły do współpracy. – Jeśli ktoś ma możliwość przekazania np. tarcicy to chętnie wykonamy z niej np. budki lęgowe dla ptaków lub zabawki dydaktyczne do nauki, pozwalające na jednoczesną zabawę i naukę – informuje Władysław Migdał – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia „Las Małopolski”.
Spotkanie myśliwych Koła „Las” i zaproszonych gości przy ognisku, wzbogacone pysznym myśliwskim bigosem i gulaszem, a uświetnione myśliwskimi melodiami granymi przez hejnalistów, trwało jeszcze dłuższą chwilę. Atmosfera tego spotkania może zwiastować dobrą, dalszą współpracę ku obopólnej korzyści wszystkich partnerów tego projektu. Teraz, w piękne jeszcze jesienne dni, jest okazja udać się do Kamionnej i poznać nowo otwartą ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Galeria zdjęć <<<

trzciana.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*