Nie przegap
Strona główna » Felietony » Wózek czy chusta? – oto jest pytanie

Wózek czy chusta? – oto jest pytanie

chustaNoszenie dzieci zamiast wożenia ich w wózkach staje się na powrót bardzo popularne – coraz częściej zdarza się, że rodzice rezygnują z zakupu komfortowego wózka na rzecz kawałka materiału, którym przywiązują dziecko do siebie. Często spotykane pytania to: czy jest to zdrowe, bezpieczne? skąd w ogóle taki pomysł? czy to może być wygodne? … Czy na Brzeskich ulicach zobaczymy rodziców z bobasami wtulonymi w swoich opiekunów?

Prezentację chusty do noszenia dzieci należałoby zacząć od tego, że nie jest to nowa moda a tylko powrót do tradycji – dzieci były noszone na długo przed tym, kiedy do transportowania dzieci zaczęto używać wózków (czyli jakieś 150 lat temu).

Dzieci są noszone nadal w tak zwanych kulturach pierwotnych a wszystko wskazuje na to, że dawniej noszone były wszędzie – budowa dziecięcego ciałka i pewne wczesne odruchy są dowodem na przystosowanie dziecka do noszenia przez opiekunów. Noworodek czuje się w chuście bezpiecznie – jest to sytuacja zbliżona do pierwszych dziewięciu miesięcy jego życia. Jeśli bezpieczniej, to i spokojniej- rzadziej płacze. Chusta pomaga na dziecięce kolki – poruszając się masujemy delikatnie brzuszek, co daje ulgę przy kolkowych dolegliwościach. Rodzice korzystając z pomocy chusty wspomagają swój kręgosłup (prawidłowe rozłożenie ciężaru), odzyskują dwie wolne ręce (mogą nosić i przytulać maluszka, wykonując przy tym chociażby prace domowe), mają możliwość dotrzeć do miejsc, w które z wózkiem wjechać się nie da – do lasu, w góry, na plażę. Przytulanie i noszenie to inwestycja na przyszłość – nosząc cały czas angażujemy zmysł dotyku, więcej z dziećmi rozmawiamy, budujemy więź, a dzieci obserwują świat razem z nami. I na pewno nie należy się obawiać, że dzieci przyzwyczają się do noszenia i nie będą chciały chodzić – wraz z umiejętnością samodzielnego poruszania się pojawia się chęć poznawania świata.

Noszenie w dobrze dobranej chuście, w dobrze dopasowanym wiązaniu jest w pełni bezpieczne i zdrowe dla dziecka i dla rodzica. Trzeba tylko zawsze pamiętać o zasadach dobrego noszenia – warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w nauce wiązania a nie tylko zaglądnąć do internetu, bo niestety można tam znaleźć nie tylko prawidłowe sposoby wiązania. Właściwa pozycja i dobre dociągnięcie chusty to klucz do czerpania przyjemności z noszenia przez dzieci i opiekunów.

Aby poznać zasady prawidłowego noszenia w chustach można wziąć udział w warsztatach, które odbędą się w bocheńskiej Akademii Rozwoju Nasza Pozytywka.

Już teraz można się zapisać na zajęcia pokazowe, które obędą się w dniach 12 IX godz. 17.30 oraz 18 IX o godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie www.naszapozytywka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*