Nie przegap
Strona główna » Region » Zjazd z autostrady – prace zgodnie z harmonogramem

Zjazd z autostrady – prace zgodnie z harmonogramem

Sprzyjające warunki pogodowe, oraz dobre tempo prac przy docelowym łączniku autostrady A4 z drogą krajową DK4 w Brzesku dają widoczne efekty. Aktualnie trwają zaawansowane prace przy estakadzie, która stanowi jeden z najbardziej kosztownych i skomplikowanych elementów całej inwestycji.

– Prace idą zgodnie z harmonogramem. Przed nami jeszcze kilka miesięcy budowy. Tempo prac jest dobre. Mam nadzieję, że w zapowiadanym i zapisanym w umowie terminie, czyli do końca tego roku będzie można zjechać z autostrady docelowym łącznikiem – mówi Andrzej Potępa starosta brzeski.

Zamówienie obejmowało zaprojektowanie i budowę drogi łącznikowej klasy GP pomiędzy węzłem Brzesko na autostradzie A-4 a drogą krajową DK4 – jako docelowego przebiegu DK75. Będzie to droga jednojezdniowa o długości ok. 2,1 km. Ponadto zamówienie obejmuje m.in. budowę estakady w ciągu drogi łącznikowej długości ok. 200 m i maksymalnej długości przęsła 46 m, budowę obiektu z funkcją przejścia dla zwierząt, budowę ronda jednopasowego na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 4 oraz budowę łącznic do ronda.

W przetargu rozstrzygniętym na początku 2014 roku ofertę z najniższą ceną przedstawiło konsorcjum: IMB Podbeskidzie Skoczów, Godrom Sp. z o.o. Gorlice i Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Dębica Sp. z o.o. – 43 994 910,65 zł.

W planach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad znajduje się budowa połączenia do drogi nr 75 prowadzącej do Nowego Sącza. Pozwoli to ominąć ronda oraz często zakorkowane skrzyżowanie ul. Mickiewicza z ul. Browarną.

– Przygotowany jest projekt techniczny, który jest potrzebny do zrealizowania II etapu. Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim jest finansowanie. Dzisiaj trudno podać konkretną datę, kiedy on zostanie  wybudowany, ale sadząc po zapowiedziach budowy drogi w kierunku Nowego Sącza, myślę że stanie się to w ciągu najbliższych kilku lat – dodaje Andrzej Potępa starosta brzeski.

Przypomnijmy, że od lipca 2013 roku ruch w kierunku autostrady odbywa się od ronda ulicą Leśną, która została specjalnie w tym celu przebudowana i przystosowana do ciężkiego tonażu, który posiadają duże pojazdy jadące tą drogą. Po wybudowaniu zjazdu docelowego, ulica Leśna stanie się drogą lokalną.

Ukończenie budowy docelowego łącznika autostradowego zakończy również kilkunastoletnie perypetie związane z wyborem jego lokalizacji oraz protestami mieszkańców.

IB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*