Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Most pontonowy na Wiśle pomiędzy Sierosławicami i Świniarami już otwarty / zdjęcia

Od wtorku 21 lipca 2020 r. czynna jest już przeprawa pontonowa pomiędzy Świniarami a Sierosławicami. W jej uroczystym otwarciu wzięli udział zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości, jak i przedstawiciele władz samorządowych.

Most pontonowy powstał na styku dwóch powiatów bocheńskiego i proszowickiego. Przeprawa jest zlokalizowana w miejscu gdzie przed laty funkcjonował prom.

Na początku lipca z powodu remontu zamknięto most na Wiśle w Nowy Brzesku, który łączył powiaty bocheński i proszowicki.

O to by powstała przeprawa szczególnie zabiegały władze samorządowe Gminy Drwinia. Bez mostu pontonowego mieszkańcy chcący dostać się na drugi brzeg musieli by nadkładać blisko 40 kilometrów.

Pontonowy most na Wiśle pomiędzy Świniarami a Sierosławicami ma 12,5 metra szerokościi 60 metrów. Wybudowali go żołnierze z 1. Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina. 

Z tymczasowej przeprawy mogą korzystać jednak tylko samochody do 3,5 tony. Rowerzyści i motocykliści muszą przeprowadzać pojazdy. Bezwzględny zakaz przeprawiania się konno, zaprzęgiem konnym oraz przeprowadzania bydła.

To tymczasowe rozwiązanie będzie funkcjonowało do końca sierpnia. Później zostanie przywrócony ruch na remontowanym moście w Nowym Brzesku. Żołnierze pilnują bezpieczeństwa w tym miejscu 24 godziny na dobę.

Do końca sierpnia 2020 r. potrwa remont mostu na Wiśle który łączy Nowe Brzesko i Ispinę w gminie Drwinia.

Koszt uruchomienia i funkcjonowania tymczasowego mostu pontonowego wynosi 160 tys. zł.  Środki na ten cel przeznaczyły odpowiednio: Urząd Marszałkowski 50 tysięcy złotych, natomiast Gminy Nowe Brzesko i Drwinia oraz Powiaty Bocheński i Proszowicki po 27,5 tysiąca złotych.

O porozumieniu samorządowców w sprawie budowy mostu po tonowego pisaliśmy w artykule:

Powstanie tymczasowy most na Wiśle w Świniarach <==

Foto Maciej Mazur

IB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button