Materiały sponsorowanePowiat BocheńskiWiadomości

Tak zmienia się Powiat Bocheński

Dwa lata temu objąłem stanowisko Starosty Bocheńskiego. Był to dla mnie czas intensywny i trudny ale też dający satysfakcję. Chciałbym w tym krótkim podsumowaniu przedstawić Państwu jak zmienił się Powiat w tym czasie, zaznaczam jednak, że znajdują się tu tylko najważniejsze albo największe inwestycje i wyzwania z jakimi przyszło mi jak i wszystkim radnym zmierzyć się w minionym czasie. Nasz powiat z pewnością wyróżnia się w Małopolsce nie tylko pod względem walorów turystyczno-przyrodniczych, ale tez inwestycyjnych. Przez dwa lata na inwestycje drogowe wydaliśmy prawie 38 milionów złotych, wiele dzieje się także w służbie zdrowia. Wielomilionowe inwestycje zrealizowaliśmy
w szpitalu. Cały czas pracujemy nad cyfryzacją administracji. Chciałbym by, mieszkańcy, przedsiębiorcy i inni klienci urzędu mogli załatwić jak najwięcej spraw drogą elektroniczną, to jest szczególnie ważne
w tym trudnym czasie z jakim przyszło nam się mierzyć. Siłą samorządu jest wspólne działanie na rzecz rozwoju naszego powiatu, cenie sobie współpracę z gminami. Uważam też, że mamy naprawdę wspaniałych mieszkańców. Zależy mi na tym, żeby Powiat Bocheński rozwijał się na wielu płaszczyznach. To wszystko co tu przedstawiamy to powód do dumy, ale także zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy. Zapraszam do lektury!

Nowy podjazd w szpitalu

Przebudowano wejście do punku opieki całodobowej bocheńskiego szpitala. Teraz bez problemu dostaną się tam osoby poruszające się na wózkach, a także matki z małymi dziećmi. Inwestycja pochłonęła około 100 tys. złotych. Przebudowano mocno zniszczone schody zewnętrzne, zamieniając je na estetyczny kamień.

Modernizacja Anestezjologii i Intensywnej Terapii

 
 
 
 
 

Blisko 6 mln złotych kosztowała rozbudowa i modernizacja oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Bochni. W efekcie zamiast czterech łóżek intensywnej terapii jest osiem. Oddział zyskał także m.in. nową salę zabiegową.

Modernizacja dróg Żegocina, Trzciana i Łapanów

Prawie 5 milionów złotych pochłonęła modernizacja dróg w gminach Żegocina, Trzciana oraz Łapanów. Przebudowano drogę powiatową w Łąkcie Górnej i Kierlikówce. Ponadto w Tarnawie powstało rondo zamiast klasycznego skrzyżowania. Przebudowano przepust w Łąkcie Górnej wraz z rozbudową drogi, a niebezpieczny zakręt przy szkole w Kierlikówce został wyprostowany. Powstały również nowe zatoki autobusowe, oraz przejścia dla pieszych z oznakowaniem aktywnym.

Nowy Most w Wieruszycach

Ponad 5,2 miliona złotych kosztowała rozbiórka starego i budowa nowego mostu na rzece Stradomka w Wieruszycach. Oprócz nowej trójprzęsłowej przeprawy o nośności 40 ton, wyposażonej w chodniki i bariery ochronne, modernizacji uległa droga gminna wraz ze skrzyżowaniem z drogą powiatową. Powstała również kanalizacja deszczowa, a brzegi rzeki zostały umocnione koszami siatkowo – kamiennymi.

W Drwini powstała nowa droga

 
 
 
 
 

W ramach inwestycji za blisko 3,8 mln zł powstał nowy 700 metrowy odcinek chodnika, przebudowano drogę na tej samej długości oraz utwardzono pobocza. Przebudowano również trzy skrzyżowania drogi powiatowej z drogami gminnymi.

W szpitalu zmodernizowano wschodnie skrzydło chirurgii

To kolejny z remontów przeprowadzanych w bocheńskim szpitalu w ciągu ostatnich lat. Sukcesywnie odnawiane są wszystkie oddziały. Koszt to ponad 200 tys. zł.

Ogród sensoryczny przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym

Jest to specjalnie zaprojektowany kompleks zieleni służący terapii, edukacji i relaksacji dzieci niepełnosprawnych uczących się w SOSW.

 
 
 
 
 

E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Bocheńskiego

Kontynuowana jest cyfryzacja analogowych dokumentów geodezyjnych w Starostwie Powiatowym w Bochni. Łącznie około miliona stron dokumentów zostanie zeskanowanych i przekształconych do postaci cyfrowej. Dofinansowanie na realizacje całego projektu to ponad 4,8 mln zł a całkowita wartość projektu wynosi prawie 5,5 mln zł.

Centrum Kompetencji Zawodowej w ZS 3

Dzięki otrzymanej przez Powiat Bocheński dotacji w wysokości prawie 2,8 miliona złotych w Zespole Szkół Nr 3 w Bochni powstaje Centrum Kompetencji Zawodowej. Całkowita wartość projektu, który potrwa do końca lipca 2023 roku, to ponad 3 miliony złotych.

 
 

Cyfrowy powiat bocheński

Ponad 2 mln 800 tys. złotych trafiło do powiatu bocheńskiego na realizacje projektu pod nazwą “Cyfrowy Powiat Bocheński – E-administracja w Powiecie Bocheńskim”, którego celem jest wzrost dostępności usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną.

 
 

Kolejne boisko przy powiatowej szkole

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Bochni mogą korzystać z nowego obiektu sportowego tj. boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz trzech boisk do badmintona. Modernizacja wyniosła ponad 300 tysięcy złotych.

 
 

Remont siedziby WTZ w Łapanowie

Siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łapanowie, zniszczona w czasie czerwcowej powodzi zostanie wyremontowana. Prace zakończą się jeszcze w 2020 r. Na remont Powiat Bocheński pozyskał środki od Województwa Małopolskiego w wysokości 150 tysięcy złotych.

 
 

Izolatorium w powiecie

Pól miliona złotych otrzymał Powiat Bocheński na utworzenie tzw. Izolatorium, które powstanie w byłym budynku Domu Pomocy Społecznej. Znajdzie się tam 30 miejsc do opieki nad podopiecznymi placówek całodobowych takich jak DPS czy ŚDS. Łączny koszt inwestycji to blisko 1,5 miliona złotych.

Termomodernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni

Prawie 1,5 miliona złotych wyniesie termomodernizacja budynku SOSW przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni. Dzięki pozyskanym środkom wymienione zostanie ogrzewanie, okna i drzwi, docieplone ściany jak również dach. Prace potrwają do marca 2021 roku.

Nowa pracownia Rentgenodiagnostyki


 
 
 
 
 

W szpitalu otwarto wyposażoną w dwa aparaty RTG, w tym jeden nowy – cyfrowy, pracownie Rentgenodiagnostyki. Jeden z nich został zakupiony dzięki funduszom z pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Kosztował ponad 700 tys. zł, 20 proc. tej kwoty dołożyło Starostwo Powiatowe w Bochni.

Centrum Diagnostyki Obrazowej z Pracownią Rezonansu Magnetycznego


 
 
 
 
 

Centrum kosztowało 4 miliony złotych. Mieści się w dobudowanej części szpitala poniżej SOR. W jego skład wchodzi Pracownia RTG, Pracownia USG i Pracownia Tomografii oraz nowo powstała Pracownia Rezonansu Magnetycznego.

Nowa kuchnia w Szpitalu


 
 
 
 

Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln złotych. Na nowo zagospodarowano 370 metrów kw., a w efekcie oprócz nowoczesnej kuchni powstała między innymi nowa sala konferencyjna. Modernizacja to także nowe wyposażenie kuchni w m.in. piece konwekcyjno-parowe. Sprzęt ten pozwoli na przygotowywanie zdrowszych posiłków.

Centrum Przyszpitalnych Poradni Specjalistycznych

Wszystkie poradnie specjalistyczne będą się mieściły w jednym miejscu. Centrum zaplanowano na parterze szpitala przy wejściu od ulicy Krakowskiej. Poradnie zostaną urządzone między innymi w pomieszczeniach po pracowni RTG, która została przeniesiona do Centrum Diagnostyki.

 
 

Remont ul. Strzeleckiej w Bochni

W Bochni przy ul. Strzeleckiej oraz w Pogwizdowie, wyremontowany został prawie 2 kilometrowy odcinek drogi za blisko 1,3 miliona zł.

 
 
 

Remont drogi w Zawadzie

Remont jest w toku, obecnie trwają prace dotyczące budowy kolektora deszczowego i zatok autobusowych. Koszt remontu to prawie 280 tys. zł., a koniec w połowie listopada.

 
 
 
 

 

Modernizacja drogi w Stradomce i Nieszkowicach

Koszt remontu kilometrowego odcinka to prawie 3,5 mln. zł. Ponadto na innym odcinku wykonano 100 m. chodnika oraz nową nawierzchnię drogi na odcinku 200 metrów. Natomiast w Nieszkowicach poszerzono jezdnię, przebudowano zjazdy, umocniono rowy oraz wykonano nową nawierzchnie na długości 993 metrów.

 

Nowy przepust w Nieprześni


 
 
 
 
 

Powstaje w miejscu starego mostu. Położony tam zostanie nowy asfalt, przebudowie ulegnie także m.in. odcinek potoku. Prace, o wartości blisko 1 mln. zł. potrwają do listopada.

Nowa droga w Rzezawie


 
 
 
 
 

Na ul. Pacynkowej modernizowany jest prawie kilometrowy odcinek drogi powiatowej. Trwają prace dotyczące budowy kolektora deszczowego oraz ułożenia krawężnika. Koszt inwestycji to prawie 1,4 mln. zł., a zakończenie w listopadzie.

Modernizacja dróg w Żegocinie Trzcianie i Łapanowie

Ponad 5 mln złotych wyniosła modernizacja dróg powiatowych na terenie tych trzech gmin. W Łąkcie Górnej powstała ścieżka rowerowa. W miejscowościach Łąkta Górna, Łąkta Dolna i Kierlikówka przebudowano drogę oraz pobocza i skrzyżowanie drogi powiatowej z drogami gminnymi na skrzyżowanie wyniesione. W Łapanowie wykonano m.in. ścieżkę rowerową i poszerzono jezdnię.

 

Trwają prace w Królówce


 
 
 
 
 

Ponad 3 miliony złotych to koszt przebudowy drogi powiatowej w Królówce. Obecnie drogowcy prowadzą prace na drugim odcinku drogi. W ramach inwestycji wykonano już kolektor deszczowy oraz lokalną wymianę podbudowy, w miejscach gdzie doszło do spękań jezdni.

Skrzyżowanie ulic Trudna, Brzeska, Krzeczowska i Poniatowskiego

Było jednym z najbardziej zakorkowanych miejsc na mapie drogowej Bochni. Aby temu zapobiec władze powiatu bocheńskiego zdecydowały o wprowadzeniu ruchu okrężnego wokół znajdujących się tam zabudowań. Jeśli to rozwiązanie sprawdzi się, kolejnym etapem będzie powstanie ronda.

 
 

Rondo na granicy dwóch powiatów

Do końca przyszłego roku powstanie dokumentacja projektowa na budowę ronda na granicy powiatów Bocheńskiego i Brzeskiego w Jodłówce i Jasieniu. To wspólna inwestycja samorządów obu powiatów oraz gmin Brzesko i Rzezawa. Po przygotowaniu projektów będzie można starać się o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego dla tej inwestycji.

Zjazd z obwodnicy Brzeźnicka

To wspólna inicjatywa władz powiatu i miasta dotycząca połączenia drogi powiatowej w rejonie ulicy Brzeźnickiej z drogą krajową nr 94. I etap zakłada współpracę opierającą się na przygotowaniu projektu i sfinansowaniu go, a następnie wspólnej realizacji tego zadania. Połączenie z obwodnicą Bochni pozwoli na zjazd do miasta osobom przemieszczającym się od strony Krakowa w stronę Tarnowa i wjazd na DK94 w tym samym kierunku.

I etapu łącznika autostradowego

Za blisko 36 milionów złotych powstaje I etap inwestycji, czyli 1,8 kilometra nowej drogi wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami. W ramach inwestycji powstaną także trzy skrzyżowania w tym rondo na wlocie do ulicy Krzeczowskiej. Inwestorem jest ZDW w Krakowie, a w kosztach inwestycji partycypują Powiat Bocheński oraz Miasto Bochnia.


IB
 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button