Powiat BocheńskiWiadomości

Bochnia – Saarlouis 20 lat współpracy

W tym roku obchodzimy jubileusz 20 – lecia współpracy partnerskiej Powiatu Bocheńskiego z Powiatem Saarlouis. Chcemy ten wyjątkowy jubileusz przyjaźni i wzajemnego wsparcia świętować cały rok, poprzez różne wydarzenia m.in. wydawnictwa, wystawy czy konkursy wiedzy. 1 czerwca 2001 roku ówcześni starostowie Ludwik Węgrzyn i Dr Peter Winter podpisali porozumienie powiatów. Pieczętując ten dokument, zobowiązali się do wymiany w dziedzinach takich jak kultura, oświata, sport, wymiana młodzieży, turystyka, służba zdrowia – w sferze społeczno-gospodarczej i na płaszczyźnie rodzinnej.

Kluczem ma być budowanie zaufania mieszkańców poprzez osobiste spotkania i partnerską współpracę co z pewnością wpływa na wzajemne zrozumienie, przyjacielskie współdziałanie i urzeczywistnienie wspólnej Europy dla obywateli – możemy przeczytać w podpisanym dokumencie.

Lata współpracy pokazały, że możemy odłożyć historyczne zaszłości na bok i pokazać, że potrafimy nie tylko mądrze współpracować, ale i niejednokrotnie mieć oparcie w sobie – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Na początek tych obchodów, starostwo przygotowało logotyp, znak wspólnoty, który będzie towarzyszył wszystkim materiałom informującym o wydarzeniach. Kolejno wydany został wspólny kalendarz, prezentujący nasze regiony. W kalendarzu można znaleźć zdjęcia i informacje o danym powiecie w dwóch wersjach językowych. Kalendarz zostanie dystrybuowany zarówno wśród mieszkańców Bocheńszczyny jak i kraju Saary. W najbliższym czasie planowana jest wystawa prezentująca nasz partnerski powiat, która najpierw stanie przed budynkiem starostwa a docelowo w Tężni Solankowej.

Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących nawiązania współpracy pomiędzy szkołami technicznymi, natomiast reszta wydarzeń uzależniona jest od panującej sytuacji. Wszystkich, którzy chcieliby stać się posiadaczem kalendarza zapraszamy do starostwa – uzupełnia starosta Korta.

Partnerem tegorocznych wydarzeń jest Stowarzyszenie Bochnia – Saarlouis, które od początku współpracy aktywnie uczestniczy w budowaniu polsko – niemieckich relacji.

IB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button