Powiat BocheńskiWiadomości

W sobotę wielkie wojskowe święto w Bochni

Już w najbliższą sobotę 25 września 2021 r. miasto będzie gościć żołnierzy w podhalańskich strojach, a wszystko za przyczyną 21 batalionu logistycznego ze składu 21 rzeszowskiej Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy Bochnię wyznaczyli w tym roku jako miejsce swojego corocznego święta.

Będzie to święto szczególne, gdyż połączone z wręczeniem jednostce repliki sztandaru 2 pułku strzelców podhalańskich, ufundowanej przez społeczność powiatu Bocheńskiego i miasta Bochni.
Sobotnia uroczystość rozpocznie się mszą św. w bazylice św. Mikołaja o godz. 10.30, skąd wojsko
i pozostali uczestnicy uroczystości przejdą na bocheński Rynek, na uroczysty apel, w czasie którego starosta Adam Korta i burmistrz Stefan Kolawiński, w obecności dowódcy 21 brygady strzelców podhalańskich, gen. Dariusza Lewandowskiego, wręczą dowódcy batalionu replikę sztandaru. Uroczystość zakończy defilada przybyłych jednostek oraz uczniów klas o profilu militarnym liceów ogólnokształcących z Bochni i Rymanowa.
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości na Rynku jej organizatorzy zapraszają do Parku Rodzinnego Uzbornia na piknik militarny.
Znajdą się na nim pojazdy woskowe (w tym pancerne), którymi dysponują aktualnie podhalańczycy. Zobaczymy między innymi transportery opancerzone Rosomak, samobieżne moździerze Rak czy zestawy przeciwlotnicze Poprad. Dla dzieci przewidziane są liczne konkursy z nagrodami, a dla wszystkich żołnierze serwować będą wojskową grochówkę prosto z kuchni polowej.
Program uroczystości:
10:30 – Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników 21 Batalionu Logistycznego – Bazylika pw. św. Mikołaja,
12:00 – uroczysty apel z okazji święta 21 Batalionu Logistycznego – Rynek w Bochni,
13:00 – piknik wojskowy – Park Rodzinny „Uzbornia”
W związku z uroczystościami wystąpią czasowe utrudnienia komunikacyjne.
Organizatorzy bardzo proszą mieszkańców miasta i wszystkie osoby przybyłe na uroczystość o zastosowanie się do poniższych zaleceń, dotyczących ruchu kołowego:
1) Unikanie okolic Bazyliki św. Mikołaja i Rynku w godz. 10-13 – dotyczy to zarówno przemieszczania się po okolicznych ulicach jak i parkowania;
2) Unikanie przemieszczania się w okolicy Parku Rodzinnego Uzbornia – dostęp do ciągów jezdnych Parku (w tym miejsc parkingowych) będzie wyłączony już od piątku 24 września od godz. 15 do godzin wieczornych 25 września. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym ze względu na przemieszczanie się ciężkich pojazdów wojskowych. Apelujemy też o piesze zwiedzanie Pikniku, gdyż ilość miejsc parkingowych w okolicy Parku Rodzinnego Uzbornia jest ograniczona

***

2 pułk strzelców podhalańskich został utworzony w Bochni w listopadzie 1918 r. przez ówczesnego majora Jerzego K. Dobrodzickiego spośród żołnierzy polskich, służących w Bochni, w zaborczej armii Austro-Węgier – później masowo wstępowali w jego szeregi ochotnicy z całej Bocheńszczyzny.
Rzeszowski batalion jest kontynuatorem tradycji bojowych 2 psp, a jego pierwszy dowódca – gen. Dobrodzicki – stał się patronem batalionu. Żołnierze z charakterystyczną szarotką na rękawach mundurów zdążyli już wrosnąć w bochenki pejzaż, od lat stając się ważnymi uczestnikami wszystkich uroczystości o charakterze państwowym i patriotycznym.

PLAKATIB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button