Wiadomości
Trending

Bochnia / 40-latek zginął w wypadku. Jego narządy uratowały 5 osób

Pięć osób dostało szansę na długie życie dzięki przeszczepieniu serca, nerek, wątroby i płuc. Narządy te pozyskano od ponad 40-letniego mężczyzny, ofiary wypadku. Pobrano je w bocheńskim szpitalu, przeszczepów dokonano natomiast w szpitalach w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu oraz Zabrzu.

Cała procedura związana z przeszczepem trwała w sumie dwa dni. Zanim pobrano narządy, konieczne było wykonanie szeregu niezbędnych badań. Koordynatorką działań podejmowanych w bocheńskim szpitalu była Aneta Średniawa. W całej operacji pobrania narządów uczestniczyło w sumie 12 osób z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

To, że cała procedura została przeprowadzona prawidłowo, świadczy fakt, że wszystkie narządy podjęły pracę w organizmach osób, które je otrzymały.

Kilka dni temu do bocheńskiego szpitala dotarło pismo od szefa oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z podziękowaniem dla bocheńskiego zespołu za duże zaangażowanie i doskonałą współpracę.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w którym uczestniczył Szpital Powiatowy w Bochni, po tym jak, rok temu placówka nawiązała współpracę z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

O transplantacji narządów 

Transplantacja, inaczej jest to przeszczepianie narządów, które stosuje się w celu ratowania życia ludzkiego. Metoda ta polega na wszczepianiu chorej osobie narządu bądź tkanki pochodzącej od innego człowieka. Narządy do przeszczepu od zmarłej osoby można pobrać wtedy, gdy stwierdzi się u niej śmierć mózgu, która jest definitywną śmiercią człowieka. Aby organy zmarłego nadawały się do przeszczepu, do zwłok zostaje podpięta aparatura, po to, aby przez pewien czas utrzymać czynność serca i oddychania. Organ od dawcy musi trafić jak najszybciej do biorcy. Czas ten zależy o rodzaju narządu. Przykładowo serce musi być przeszczepione w ciągu 4 godzin, a nerki do 24 godzin. Zabieg przeszczepu jest sam w sobie trudny, dlatego angażowani są do niego najlepsi specjaliści. Transplantacja przedłuża życie, a chory może normalnie funkcjonować. Ludzi oczekujących na przeszczep przybywa, a czas oczekiwania się wydłuża. Dlatego tak ważny jest popularyzacja idei transplantacji w Polsce.

Wielu zastanawia się czy pobieranie narządów od zmarłego jest akceptowane przez Kościół katolicki. Stanowisko Kościoła w sprawie transplantacji jest bardzo pozytywne, gdyż uważa się to za znak solidarności i miłości bliźniego, sam Jan Paweł II powiedział „[…] decyzja, aby zaoferować bez oczekiwania nagrody części własnego ciała dla zdrowia i dobrego samopoczucia innej osoby. W tym zawiera się szlachetność tego gestu, gest, który jest autentycznym aktem miłości …”

Niech słowa Jana Pawła II będą dla nas motywem dla którego zdecydujemy się na ofiarowanie swoich narządów. Biorca twoich narządów w sytuacji nagłej śmierci będzie Ci dozgonnie wdzięczny za twój dar.

SPZOZ Bochnia / IB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button