Powiat BocheńskiWiadomości

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Starosta bocheński Adam Korta, wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz członkowie zarządu powiatu: Jerzy Błoniarz i Marek Rudnik uczestniczyli 1 września w organizowanych przez Powiat obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zaczęły się od kościoła pw. św. Pawła Apostoła, gdzie została odprawiona msza św., koncelebrowana przez proboszczów wszystkich trzech bocheńskich parafii: ks. Leszka Rojowskiego, ks. Ryszarda Podstołowicza i ks. Kazimierza Kapcię.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli na cmentarz św. Rozalii, nad mogiłę ok. 40 żołnierzy z Armii „Kraków”, poległych we wrześniu 1989 r. w bojach o Bochnię i okoliczne miejscowości. Spotykamy się dzisiaj w dniu szczególnym, upamiętniającym ten dzień sprzed 81 lat, w którym rozpoczęły się tragiczne i zmieniające losy Polski i świata wydarzenia. Miejsce naszego spotkania jest również szczególne: mogiła oficerów i żołnierzy Armii Kraków – pułków podhalańskich, pancerniaków płk. Maczka, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, którzy przybyli w to miejsce z różnych zakątków Polski i tu spotkał ich kres ziemskiej drogi – mówił w czasie swoje przemówienia Starosta Bocheński Adam Korta.

Następnie por. Elżbietę Pawlos-Dorocicz z 21 Batalionu Logistycznego z Rzeszowa odczytała okolicznościowy apel poległych, a żołnierze z kompanii honorowej batalionu wykonali salwę honorową.

Na koniec wrześniową mogiłę pokryły wiązanki kwiatów, które złożył m.in. senator prof. Włodzimierz Bernacki, radny wojewódzki Piotr Dziurdzia, delegacje policji, starzy pożarnej, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Stowarzyszenia Bochniaków, dowództwa 21 batalionu, Cechu Rzemiosł Różnych, Stowarzyszenia Civitas  |Christiana także liczne delegacje wystawione przez jednostki organizacyjne samorządów powiatu i miasta.

IB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button