Powiat BocheńskiWiadomości

Sprzedano kolejne działki w SAG w Gorzkowie

Za ponad 1,73 mln zł brutto Gmina Bochnia sprzedała dwie działki w Strefie Aktywności Gospodarczej. Zgodnie z zapisami zawartymi w aktach notarialnych do roku 2022 powstanie na nich zakład produkcyjny lub usługowy. Przetargi wygrała spółka OMNI DEVELOPMENT Sp. z o.o. spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie.

– To już kolejne sprzedane działki w ciągu niespełna trzech lat. Co cieszy, także kolejni inwestorzy interesują się zakupem gruntów w strefie przemysłowej naszej gminy. To pokazuje, że obrany kierunek działania był dobry a środki zainwestowane przez Gminę Bochnia w strefę, to były dobrze zainwestowane pieniądze – mówi Marek Bzdek, wójt Gminy Bochnia.

SAG w Gorzkowie wykonano w 2019 r. Całość inwestycji kosztowała Gminę 2,8 mln zł z czego 1,9 mln to środki unijne. Władze Gminy chciały w ten sposób przygotować miejsce, które będzie przyciągać inwestorów. W 2017 r. Gmina otrzymała dofinansowanie unijne na realizację tego projektu. Pomimo, iż działki znajdowały się w pobliżu drogi wojewódzkiej, wcześniej nie były atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ cały obszar obecnej strefy stanowił jedną działkę, brakowało dróg oraz pozostałego uzbrojenia terenu. Dzięki pozyskanym środkom unijnym udało się wykonać:
• drogi,
• skrzyżowanie,
• 8 zjazdów wraz z przepustami,
• rowy odwadniające,
• sieć wodociągową i kanalizacyjną,
• sieć elektroenergetyczna.

– Tereny położone w Gorzkowie to jedne z najatrakcyjniejszych działek w tej okolicy. Obszar ten, zgodnie z zapisami w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego, przeznaczony jest właśnie na prowadzenie działalności gospodarczej. Bardzo mnie cieszy fakt, że działki, na których przez lata rosły tylko drzewa i chaszcze, zaczynają spełniać swoje zadanie. Już w 2015 roku były podejmowane próby ściągnięcia do Gminy nowych inwestorów. Kilku przedstawicieli z różnych firm interesowało się tymi terenami, ale były one kompletnie nieprzygotowane, nawet z tego względu, że cała strefa stanowiła jedną kilkuhektarową działkę a inwestorzy zwykle poszukują działek o powierzchni 1-1,5 ha – powiedział Marek Bzdek, Wójt Gminy Bochnia.
– Nie chcąc, aby takie sytuacje się powtarzały, wykonaliśmy podział terenu na działki i drogi dojazdowe a następnie wystąpiliśmy z wnioskiem o dotację unijną na zagospodarowanie całego terenu. Obecnie już pięć działek znalazło nabywców. Jedna firma zajmuje się produkcją mebli, druga specjalizuje się w branży transportowej, trzecia to firma handlowo-usługowa, sprzedająca narzędzia malarskie a czwarta to firma produkująca zadaszenia. Zainteresowanie działkami wzrosło po tym, jak pozyskaliśmy dofinansowanie na strefę i powstała tam cała infrastruktura. Nowi inwestorzy, to nie tylko wizja wyższych podatków do budżetu gminy, ale również nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Ta inwestycja to naprawdę wielki krok naprzód zwłaszcza, że wcześniej przez wiele lat nie inwestowano dużych środków finansowych w rozwój gminy – dodaje Marek Bzdek.


ug

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Back to top button