KulturaPowiat Bocheński
Trending

Pochodzący z Bochni Jakub Kuszlik w finale Konkursu Chopinowskiego

Poznaliśmy nazwiska 12 finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich jest dwóch Polaków — Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec. 24-letni Jakub Kuszlik pochodzi z Bochni.

Patron bocheńskiej Szkoły Muzycznej, w której uczył się Jakub Kuszlik, Jerzy Żurawlew, był inicjatorem Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i jego wielokrotnym jurorem.

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału zakwalifikowało aż 12 pianistów.

Są to: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Aimi Kobayashi z Japonii, Jakub Kuszlik z Polski, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Kamil Pacholec z Polski, Hao Rao z Chin, Kyohei Sorita z Japonii.

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 18 października i potrwa do 20 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać od godz. 18.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem wykonania Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 albo Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

Występy konkursowe można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition <==, na stronie Chopin2020.pl  <==, kanale Chopin Institute na YouTube <==. Konkurs jest również dostepny w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia, oraz w Radiu Chopin.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Jakub Kuszlik — biogram

Urodzony 23 grudnia 1996 r. w Bochni. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Jerzego Żurawlewa w klasie fortepianu mgr Agaty Zając. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej.

Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego.

Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.

Jakub Kuszlik – nagrania video i audio z Konkursu <==


PAP / polskieradio.pl / IB
Fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Sprawdź także
Close
Back to top button