Powiat BocheńskiWiadomości

Gala Bene Meritus już za nami … / zdjęcia

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” – cytatem Papieża Franciszka rozpoczęła się piękna uroczystość wręczenia honorowych wyróżnień dla tych, którzy swoimi działaniami zapisali się na kartach historii, dobrze służąc Bocheńszczyźnie. sp. Michalina Pięchowa, Siostry Dominikanki oraz Ksiądz Piotr Dydo – Rożniecki dołączyli tym samym do grona osób wyróżnionych.

Wręczenie wyróżnień odbyło się w wyjątkowej scenerii Auli Nicolai, a wzięli udział: Poseł na sejm RP Urszula Augustyn i Stanisław Bukowiec, list z gratulacjami skierowała również Poseł Józefa Szczurek – Zelazko oraz Władysław Kosiniak – Kamysz. Nie zabrakło gości honorowych Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, Księdza Piotra Dydo – Rożnieckiego oraz Rodziny Pani Michaliny Pięchowej. Na gali pojawili się dotychczas nagrodzeni, członkowie Kapituły, samorządowcy, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący gminnych rad. Radni powiatowi, dyrektorzy i kierownicy Inspekcji, Służb i Jednostek Organizacyjnych powiatowych oraz miejskich. Przedstawiciele stowarzyszeń, związków zawodowych, przedsiębiorców i dziennikarze.
Bene Meritus to idea mająca na celu zaprezentowanie szerokiemu gremium dobrych, szlachetnych i godnych naśladowania ludzi i instytucji. To nagroda wyjątkowa, przyznawana w uznaniu zasług wniesionych w rozwój Ziemi Bocheńskiej. Otrzymuje ją osoba lub instytucja, której na sercu leży dobro Bocheńszczyzny, jak również która swoją pasją, zaangażowaniem czy też podejściem do życia, daje przykład innym. Takie też intencje przyświecały Kapitule, która w tym roku postanowiła przyznać trzy wyróżnienia, a ich wręczenie odbyło się właśnie podczas wczorajszej Gali.

Wielki rosyjski pisarz Lew Tołstoj powiedział kiedyś, że dobro rodzi się wtedy, gdy ludzie zapominają o sobie. Momenty zwrotne w historii, a z takim niewątpliwie mamy obecnie do czynienia, pokazują jednocześnie małość i wielkość ludzkiej natury. I tak obok postaw nieakceptowalnych z moralnego punktu widzenia jesteśmy świadkami cichego bohaterstwa, niemalże heroizmu — Adam Korta, starosta bocheński

W imieniu śp. Michaliny Pięchowej wyróżnienie odebrały dzieci Pani Michaliny – Pani Urszula Magdoń, Pani Halina Laska i Pan Krzysztof Pięch.

W uzasadnieniu przyznanego wyróżnienia możemy przeczytać min:
Mgr Michalina Pięchowa była nauczycielką i znakomitym pedagogiem, pisała wiersze i malowała. Uczyła historii literatury polskiej i języka polskiego oraz języka łacińskiego. Wychowała kilkadziesiąt roczników, sumiennie przygotowując do egzaminu dojrzałości – tak ważnego w życiu każdego licealisty dla realizacji życiowych planów Prowadziła praktyki pedagogiczne dla studentów. Jej zapał edukacyjny wyrażał się również w bogactwie pracy pozalekcyjnej. Aktywizując uczniów do różnych form pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych, organizowała sesje literackie i poranki poetyckie. Jej praca była doceniana i wyróżniana przez władze oświatowe nagrodami specjalnymi i orderami. Otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Będąc na emeryturze kontynuowała swoje pasje artystyczne. Malowała; prezentując swoje prace na wystawach i wernisażach. Jej dorobek publicystyczno – pisarski znalazł posumowanie w publikacji 8 książek. Zmarła 28 lutego bieżącego roku w wieku 90 lat. Pod koniec życia pomagała w redagowaniu wspomnień uczniów z Liceum Pedagogicznego w Bochni. Książka ukazała się końcem stycznia br.

Kolejne wyróżnienie otrzymały Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika, które reprezentuje Matka Aleksandra Zaręba OP, ze szczególnym uwzględnieniem: Siostry Nereuszy Eweliny Daczkowskiej OP, Siostry Fidelii Klaudii Kantor OP, Siostry Oliwii Anny Karoliny Miller OP, Siostry Anity Małgorzaty Frat OP, Siostry Tadeuszy Heleny Frąckiewicz OP, Siostry Kingi Kariny Danowskiej OP, Siostry Julietty Małgorzaty Homa OP, Siostry Joachimy Małgorzaty Celińskiej OP, Siostry Marii Żądło OP oraz Siostry Vianney Anny Skóra OP.

W uzasadnieniu możemy przeczytać:
Tuż przed Wielkanocą w 2020 roku wirusem Covid-19 zaraziło się 49 podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Nieliczni zdrowi pracownicy pracowali ponad siły. W piątek na apel Starosty Bocheńskiego o pomoc to właśnie siostry ze Zgromadzenia św. Dominika wyciągnęły do najbardziej potrzebujących swą pomocną dłoń. Ich posługa i misja trwała 3 tygodnie. W tym czasie zajmowały się między innymi: karmieniem, utrzymaniem higieny pensjonariuszy, sprzątaniem, dezynfekcją, ale przede wszystkim były dla podopiecznych podporą i wsparciem w tych trudnych chwilach. Za ten gest siostry dominikankami otrzymały Nagrodę Totus Tuus 2000 – tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach Dnia Papieskiego.

Ostatnie z wyróżnień otrzymał ksiądz, misjonarz Piotra Dydo – Rożnieckiego, który pokonał prawie 8000 tysięcy kilometrów aby odebrać to wyróżnienie.

Ks. Piotr Dydo-Rożniecki to człowiek o wielkim sercu, który od 2018 roku przebyawa na misjach w Kazachstanie. W marcu zeszłego roku przyleciał do Polski, aby wyrobić nową wizę. Z powodu pandemii nie mógł wrócić na misję do Kazachstanu. Pospieszył wówczas z pomocą podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Bochni, którzy borykali się z zakażeniami Covid19 niósł pomoc osobom chorym z narażeniem własnego zdrowia i życia. Wraz z siostrami dominikankami wypełniał ewangeliczne przykazanie „miłości bliźniego”. Za swoją posługę w DPS-ie w Bochni wraz z siostrami dominikankami otrzymał Nagrodę Totus Tuus 2000 – tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach Dnia Papieskiego.
Gali towarzyszyła wystawa osób dotychczas nagrodzonych oraz recital Doroty Osińskiej. Warto dodać, że osoby uhonorowane otrzymują statuetkę z kruszca pochodzącego z bocheńskiej kopalni, a wykonał ją lokalny artysta Mirosław Malaca.
Przypomnijmy:
Decyzję o wręczeniu odznaczenia podejmuje Kapituła powołana przez Radę Powiatu w Bochni. W skład Kapituły wchodzą osoby uhonorowane w latach ubiegłych i radni powiatu bocheńskiego.
Bene Meritus czyli dobrze czyniący to wyróżnienie, które przyznano 26 osobom i instytucjom, reprezentującym szerokie spektrum działalności społecznej, kulturalnej, sportowej czy gospodarczej. Do tej pory to zaszczytne wyróżnienie otrzymali: śp. Janusz Kulig, Ludwik Węgrzyn, Zdzisława, Ludmiła Gut, Jan Flasza, śp. Anna Łękawa, Prof. Czesław Dźwigaj, Adam Sosnowiec, Piotr Janeczek, ks. Stanisław Jachym , śp. Jan Czesak , Marek Rudnik , Eleonora Chmielarska, śp. Leopold , Halina Mucha, Ks. Jan Nowakowski, Krzysztof Kokoszka, śp. Stanisław Kobiela. Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, Cech Rzemiosł Różnych, Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu bocheńskiego, Orkiestra Dęta Grobla, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bochni, Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni.

Fot. Maciej Mazur

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Sprawdź także
Close
Back to top button