KulturaPowiat Bocheński
Trending

To już dzisiaj. Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej / 10 kwietnia 2022 r.

To już dzisiaj! W Niedzielę Palmową 10 kwietnia 2022 r. w Lipnicy Murowanej trwa 63 edycja Konkursu Lipnickich Palm. To wydarzenie, na którym warto być. Organizatorzy przygotowali całe mnóstwo atrakcji.

– Bo tylko u nas dostojne palmy tak pięknie i majestatycznie wznoszą swe oblicze ku niebu i kłaniają się św. Szymonowi.

Bo tylko w Lipnicy duch historii i dawnych wieków przechadza się po zabytkowym rynku i cennych zabytkach.

Bo tylko tutaj w Palmową twórcy ludowi i rzemieślnicy oferują Państwu swoje misternie wykonane ozdoby i tradycyjne potrawy.

Bo tylko u nas na scenie jest wtedy tak ludowo, kolorowo i muzycznie – tak chwalą swoją kultową już imprezę mieszkańcy Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana – miejsce wyjątkowe, pełne kultury, historii i tradycji. Miejsce, gdzie od 63 lat na zabytkowym, średniowiecznym rynku w Niedzielę Palmową rozgrywa się widowiskowy, palmowy spektakl.

Od godziny 7:30 będą miały miejsce: mierzenie, stawianie i ocena tradycyjnych, lipnickich palm wielkanocnych przygotowanych przez nieocenionych twórców ludowych. Od godziny 8 na scenie zaprezentują się: Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni RAJ z Rajbrotu, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIAK z Krakowa oraz Zespół Regionalny GÓRZANIE z Lipnicy Górnej. Oficjalnego otwarcia Konkursu o godzinie 10:30 dokona Gospodarz Gminy – Pan Tomasz Gromala. Następnie na rynku będzie miało miejsce poświęcenie palm, po którym z procesją udamy się, na uroczystą Mszę św. do kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Ap. O godzinie 12:30 na scenie zaprezentuje się Zespół Regionalny Pieśni i Tańca PODEGRODZIE z Podegrodzia, po którym Komisja Artystyczna przekaże wyniki 63. Konkursu Lipnickich Palm. Na estradzie w dalszej części zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca ŁAPANOWIANIE z Łapanowa, a także Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej. Około godziny 15:30 poznamy zaś laureatów konkursu plastycznego „Wielkanocny kolaż z Lipnicy”. O godzinie 17:00 zapraszamy z kolei do naszej perły architektury drewnianej – kościółka św. Leonarda na wyjątkowy koncert „Na skrzydłach muzyki” w wykonaniu Wiśnickiego Kwartetu Smyczkowego. Gorąco zapraszamy również na jarmark wielkanocny, żywe warsztaty wykonywania palm, a także indywidualne zwiedzanie zabytków Lipnicy.

Już dziś z wdzięcznością chylimy czoła w stronę naszych wszystkich sponsorów, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie wszystkich naszych zamierzeń. Pięknie dziękujemy SPOŁEM Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni, która jest głównym sponsorem Konkursu, a także Bacówce Towary Tradycyjne z Rajbrotu – Mecenasowi wydarzenia.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. bp Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Adam Korta – Starosta Bocheński. Partnerami wydarzenia są: Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni oraz Hotel Polski „Pod Białym Orłem” w Krakowie.

Patronat medialny nad Konkursem objęli: TVP3 Kraków, Radio Plus, Gazeta Krakowska, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz portale: informatorbrzeski.pl, mojabochnia.pl, bochniazbliska.pl, bochnianin.pl.

63. Konkurs Lipnickich Palm dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kto raz zawita w Palmową do Lipnicy, chce tu zawsze wracać. Dostojne i osobliwe palmy, tak pięknie wpisujące się w pejzaż kulturowy Lipnicy są naszą dumą i chlubą.

Zapraszamy serdecznie do ich podziwiania i przeżywania wraz z nami obchodów Niedzieli Palmowej.

GOK / IB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button