KulturaPowiat Bocheński
Trending

Multisensoryczne UNESCO. Podążanie przez Lipnice Murowaną za zmysłami – wzrok, węch, słuch, smak

Koronawirus znacznie ograniczył nasze dalekie podrożę, ale może to właśnie czas by lepiej poznać skarby naszego regionu, którymi zachwycają się turyści z dalekich krajów. Doskonałym przykładem jest np. Lipnica Murowana – niewielka miejscowość z niezwykle bogatą historią i licznymi zabytkami. To idealne miejsce na weekendową wycieczkę. Bez ociągania można pozwiedzać Lipnicę Murowaną już w najbliższy weekend.

Jednym z działań zachęcenia do odkrywania piękna Lipnicy jest digitalizacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa Lipnicy Murowanej.

Gdy spaceruje się po Lipnicy Murowanej włączają się różne zmysły… Budowle stanowią trwałe ślady przeszłości, niematerialne zasoby są natomiast spoiwem wypełniającym je treścią i zakorzeniającym w teraźniejszości. Zatem, pójdźmy śladem geniuszu człowieka… – zapraszają  autorzy digitalunesco.pl.

W ramach projektu zrealizowanego  przez Fundację Pełni Kultury, którego przedmiotem było przeprowadzenie procesu digitalizacji i udostępnienia zasobów kultury i dziedzictwa narodowego Lipnicy Murowanej, kompleksowo przetworzono zasoby materialne na formę cyfrową przez wykonanie zaawansowanych modeli trójwymiarowych obiektów i ich wnętrz. Dla zbudowania modeli 3D wykorzystana została nowoczesna technologia laserowego skanowania budynków. Wybrane zasoby dziedzictwa materialnego Lipnicy Murowanej zostały ukazane na tle dziedzictwa niematerialnego w postaci zdigitalizowanej obrzędowości, tradycji i historii życia świętych.

Wybrane treści zostały przedstawione w formie audiodeskrypcji, która ułatwi ich dostępność osobom z dysfunkcjami wzroku. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie dokonała rejestracji i ustalenia społecznego kontekstu unikalnych krajobrazów dźwiękowych (soundscapes) oraz wykonała badania akustyczne, celem auralizacji oraz analizy parametrów akustycznych wnętrz obiektów.

Projekt ma charakter edukacyjny, opracowano scenariusze zadań z dziedzictwa kulturowego. Na bazie zebranych materiałów powstała interaktywna strona internetowa, oddziałująca na wszystkie zmysły.

Zapraszamy do multisensorycznego poznania Lipnicy.


lipnicamurowana.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button