Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Tysiąc sadzonek drzew trawiło do mieszkańców Bocheńszczyzny / zdjęcia

Podczas Ekologicznego Pikniku Edukacyjnego, który odbył się na bocheńskim Rynku, można było wziąć udział w tematycznych lekcjach, obejrzeć wystawę związaną z Puszczą Niepołomicką jak również zasmakować produktów regionalnych z Leszczyny i Lipnicy. Organizatorzy, czyli pracownicy Wydziału Promocji i Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bochni rozdali mieszkańcom 1000 sadzonek dębu i klonu jawora.

Piknik rozpoczął się od symbolicznego podpisania przez samorządowców z terenu Powiatu Bocheńskiego deklaracji dotyczącej realizacji wspólnych działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom postępujących zmian klimatu w ramach realizacji projektu LIFE EKOMALOPOLSKA.

Wspólnie z Burmistrzami i Wójtami wyrażamy chęć współpracy na zasadach partnerstwa w celu podjęcia działań w zakresie łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu. Co w konsekwencji wpłynie na redukcję emisji gazów cieplarnianych, wzrost wykorzystania lokalnego potencjału energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawę efektywności energetycznej – mówił Adam Korta starosta Bocheński

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej Patrycji Wąsikowskiej. Patrycja od 2008 roku jestem współzałożycielką strony o Puszczy Niepołomickiej – www.puszczaniepolomicka.pl, publikuję artykuły o tematyce przyrodniczej w różnych lokalnych gazetach (m.in. Kronika Bocheńska, Gazeta Niepołomicka), jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody i uwielbia obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku bez zakłócania ich spokoju. Jak nie ma jej w lesie, to jest w górach.

Piknik przyciągnął uczniów bocheńskich szkół średnich i podstawowych, którzy mogli posłuchać opowieści Marcina Wieciecha z Nadleśnictwa Niepołomice, który opowiadał ciekawostki o Puszczy Niepołomickiej, zwierzętach ją zamieszkujących oraz otaczającej nas przyrodzie.

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego podczas prowadzonych konkursów w ciekawy sposób przemycali cenne wskazówki dotyczące ochrony przyrody. Zaś pracownicy bocheńskiego starostwa, oprócz rozdawania sadzonek, prowadzili również konkursy z nagrodami. Każdy, kto odwiedził piknik, mógł także zasmakować lokalnych produktów regionalnych pochodzących z Leszczyńskiego Spichlerza oraz Borówkowego Roju.

Zadanie było realizowane w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005)

sp

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button