Powiat Bocheński

Koronawirus. Bochnia. Potrzebujesz wsparcia – zadzwoń!

Epidemia koronawirusa w każdym z nas budzi różnego rodzaju obawy, lęki i emocje, dlatego w tym trudnym okresie ważne jest wzajemne wsparcie, nie tylko dorosłych ale również młodszych osób. Dlatego do Państwa dyspozycji w tych trudnych chwilach są pracownicy naszych dwóch placówek: Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bochni jak również Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bochni.

Specjaliści OIK będą dla Państwa dostępni pod całodobowym numerem telefonu: 14 611 28 92, natomiast pracownicy PPP w godz. od 7.00-15.00 pod numerem tel. 14 612 36 91, kom. 691 494 436.

Drodzy Państwo, każdy z nas różnie zmaga się z obecną sytuacją, niepewność, ograniczenie kontaktu, to wszystko powoduje, że czujemy niepokój i lęk. Najważniejsze, jednak jest aby nie bać się poprosić o pomoc. Nasi specjaliści są dostępni cały czas, dlatego jeśli ktoś potrzebuje nie tylko fachowej pomocy, ale po prostu porozmawiać o swoich obawach, zachęcam do kontaktu – mówi starosta Adam Korta.

Poniżej kilka porad, jak rozmawiać z dzieckiem:

– Istotnym jest wytworzenie dziecku bezpiecznego środowiska, dające możliwość zadawania pytań. Niewskazane jest jednak poruszanie trudnego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości do tego.
– Pamiętajmy o tym, że ważne jest, aby udzielane przez nas informacje były prawdziwe, pochodziły z wiarygodnych źródeł – w sieci krąży już wystarczająca ilość tzw. „fejk newsów”.
– Forma oraz treść przekazywanych informacji powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości komunikacji – sprawdźmy czy nasze dziecko rozumie to, co chcemy mu przekazać. Poszukując wsparcia, dziecko może kilkakrotnie poszukiwać tej samej informacji – bądź na to gotowy.
– Dzieci mogą troszczyć się zarówno o siebie, jak i o krewnych – dalszych i bliższych. Pamiętaj o uświadomieniu dziecka, o tym, że osoby chorujące na koronawirus uzyskują wsparcie. Udzielaj mu wsparcia, ale nie składaj obietnic bez pokrycia.
– Reakcje dzieci często wynikają z tego, w jaki sposób reagują na sytuację trudną osoby dorosłe z jego otoczenia – pamiętajmy o tym, że dzieci szybko się uczą, zapamiętują nasze opinie, wypowiedzi.
– Wskazane jest unikanie nadmiernego oglądania telewizji, wiadomości.
– Niektóre dzieci nie będą wykazywały zainteresowania bieżącymi wydarzeniami, podtrzymując swoje codzienne aktywności – warto im na to pozwolić, z uwzględnieniem wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

sp

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button