Powiat BocheńskiWiadomości

Znamię, znam je!

Powiat Bocheński już po raz trzeci przystąpił do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. Jest to program edukacyjno-informacyjny organizowany przez Państwowy Instytut Badawczy SKN „Onkoma” działający w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Głównym celem tego programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, jego występowania, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy nowotworów złośliwych. Zajmują od kilkunastu lat 5-te miejsce na niechlubnej liście największych problemów onkologicznych.

To bardzo ważny temat, dlatego konsekwentnie bierzemy w nim udział i staramy się edukować naszą młodzież. Instytut opracował scenariusz zajęć, które poprowadzą nauczyciele biologii, pielęgniarki szkolne, pedagodzy szkolni lub wychowawcy a także nauczyciele wychowania fizycznego. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznają tzw. czerniakowe abecadło jak również będą umieli przeprowadzić samobadanie – wyjaśnia starosta Adam Korta.
Realizacja programu jest możliwa nawet w formie nauczania zdalnego, a sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 nie stanowi przeszkody uniemożliwiającej przeprowadzenie zajęć z uczniami – kontynuuje starosta.

W programie będzie uczestniczyło pięć szkół: Zespół Szkół Nr 1 w Bochni, Zespół Szkół Nr 2 w Bochni, Zespół Szkół Nr 3 w Bochni jak również I Liceum Ogólnokształcące i II Liceum Ogólnokształcące w Bochni.

Warto dodać, że w ubiegłym roku z programu skorzystały wszystkie szkoły, gdzie zrealizowano 123 godziny zajęć poprowadzonych przez 89 nauczycieli. W całym projekcie wzięło 3130 uczniów.


sp

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button