Powiat BocheńskiWiadomościWideo

Jurek Owsiak uroczyście otworzył Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP w Bochni / zdjęcia

We wtorek 1 czerwca 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Bochni został oficjalnie otwarty Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka. Przy okazji nadano mu imię: Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W uroczystości, zorganizowanej nie przez przypadek w Dniu Dziecka, wziął udział Jerzy Owsiak, przekazując oficjalnie nowoczesny hybrydowy inkubator.

– Bardzo dziękujemy za ten wyjątkowy inkubator, jak również inne urządzenia z serduszkiem, które trafiły do naszego szpitala – podkreślała dr n. med. Joanna Hurkała, kierująca oddziałem noworodków z pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka w bocheńskim szpitalu.

Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka działa od początku roku. Przy podejmowaniu decyzji o jego powstaniu brano pod uwagę nie tylko bardzo dobre zaplecze medyczne w postaci lekarzy i pielęgniarek, ale też ogromne zainteresowanie bocheńską „porodówką” nie tylko mieszkanek powiatu bocheńskiego, ale również okolicznych gmin. Z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się rodzić właśnie w Bochni.

– Możemy być dumni, bowiem nasz szpital ma najlepszą porodówkę w Małopolsce i zajmuje 6. miejsce w Polsce – dodał Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Oficjalne otwarcie pododdziału ze względu na pandemię zostało przesunięte ze stycznia na czerwiec. Nie przez przypadek wybrano datę: 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.

Do tej w pododdziale pory pomoc uzyskało ponad 90 dzieci z ponad 600, które przyszły na świat w tym roku w bocheńskim szpitalu.

Pododdział jest dedykowany noworodkom, które przyszły na świat nieco wcześniej, z komplikacjami. W Bochni jest prowadzona wstępna diagnostyka zespołów zaburzeń oddechowych i wad wrodzonych w tym infekcji wrodzonych, czy też wad serca.

-Wcześniaki uzyskują tu fachową pomoc, dzięki wykwalifikowanemu zespołowi, który posiada nasz szpital, a także sprzętowi z WOŚP. Warto dodać, że w ciągu ostatnich kilku lat to pomoc o wartości 1,5 mln zł – mówił starosta Adam Korta.

Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania za pomoc przy organizacji i otwarciu pododdziału. Otrzymali je:
• Dr n. med. Joanna Hurkała, Lekarz kierujący Oddziałem Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP
• Anna Jaworska, Pielęgniarka oddziałowa Oddziału Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP
• Ewa Nalepa Położna specjalistka koordynująca Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP
• Jerzy Owsiak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
• Adam Korta Starosta Bocheński

SPZOZ Bochnia

Fot. Maciej Mazur

REKLAMA

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button