Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Policyjny owczarek z „kontrolą” w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu

5-letni owczarek belgijski o imieniu Malka, jest jednym z dwóch psów, które służą w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni. Zanim na stałe trafiła do bocheńskiej jednostki przeszła 6-miesięczne standardowe szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie również rozpoczęła współpracę ze swoim stałym przewodnikiem.

Kurs został zakończony egzaminem, a Malka otrzymała stosowny atest – jest wyszkolona pod kątem szukania narkotyków. Jej węch i nabyte umiejętności są teraz wykorzystywane w trakcie czynności służbowych związanych z przeciwdziałaniem przestępczości narkotykowej na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Oprócz tego, policyjny pies służbowy wykonuje swoje zadania również w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu, gdzie przebywa obecnie ponad 600 osadzonych.

Komenda Powiatowa Policji w Bochni oraz Zakład karny w Nowym Wiśniczu nawiązały wzajemną współpracę w 2019 roku. Jej zakres ma m.in. na celu kontrolę miejsc przebywania osób osadzonych, pod kątem przechowywania przez nich narkotyków.

Działania dzielą się na dwa rodzaje. Kontrole w ramach czynności profilaktycznych oraz kontrole, które są przeprowadzane po uzyskaniu informacji o możliwym pojawieniu się środków narkotycznych na terenie obiektu. W tych sytuacjach funkcjonariusze zakładu karnego chcą wytypować podejrzane miejsca i pozwala się wtedy policyjnemu owczarkowi robić to, co potrafi w tej służbie najlepiej – szukać narkotyków.

Drugie w tym roku poszukiwania środków narkotycznych miały miejsce w poniedziałek. Tuż po godzinie 10:00 pies razem ze swoim przewodnikiem stawili się w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu na zaplanowanym wcześniej spotkaniu.

W ciągu kilku godzin w asyście Kierownika Działu Ochrony porucznika Marcina Motaka, Malka przeszukała wskazane przez strażników więziennych cele mieszkalne osadzonych oraz inne miejsca ich przebywania – pomieszczenia socjalne, świetlicę, szkołę, hale produkcyjne przywięziennego zakładu pracy oraz place spacerowe. Wszystko to pod kątem poszukiwania środków narkotycznych.

Jak wskazuje kierownik Działu Ochrony porucznik Marcin Motak, to działania obligatoryjne – występujące w przypadku podejrzeń o posiadanie narkotyków przez osoby osadzone ale także działania profilaktyczne, mające oddziaływać na osadzonych w sposób psychologiczny i pokazywać, że kontrola może nastąpić w każdej chwili i w każdym miejscu.

Wejście w posiadanie środków narkotycznych przez osoby odsiadujące swoje wyroki, może grozić niebezpieczeństwem zarówno dla osadzonych, jak i funkcjonariuszy, stąd wzajemna współpraca zakładu karnego z miejscową komendą oraz z… Malką, która od 2019 roku wykonuje wzorowo swoje obowiązki.


Małopolska Policja

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button