Powiat BocheńskiWiadomości

Budżet Powiatu Bocheńskiego przyjęty jednogłośnie

Rada Powiatu w Bochni podczas wczorajszego posiedzenia jednogłośnie przyjęła budżet Powiatu Bocheńskiego na 2022 rok. Na inwestycje przeznaczone zostanie blisko 25 milionów złotych. Priorytetowym zadaniem jest budowa Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego wraz z hospicjum stacjonarnym przy ul. Karolina w Bochni. Poniżej wystąpienie Starosty Bocheńskiego Adama Korty prezentujące założenia budżetu Powiatu Bocheńskiego na 2022 rok.

Dla Zarządu Powiatu kluczowe jest utrzymanie tempa rozwoju Powiatu Bocheńskiego, dlatego kładzie duży nacisk na inwestycje zdrowotne, drogowe, poprawiające infrastrukturę oświatową, likwidację barier architektonicznych oraz działania z zakresu pomocy społecznej, ale przede wszystkim skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych. Najwyższą wagę przykładamy do sprawnej, merytorycznej i profesjonalnej obsługi mieszkańców i inwestorów w Starostwie Powiatowym oraz we wszystkich jednostkach organizacyjnych powiatu. Bowiem zadowolenie naszych klientów, mieszkańców Bocheńszczyzny było, jest i zawsze będzie dla nas celem nadrzędnym – mówił podczas sesji Starosta Bocheński Adam Korta.

Planowane przyszłoroczne dochody powiatu to ponad 130 mln zł. Z kolei planowane wydatki to ok. 142 mln zł., zatem deficyt wyniesie ponad 12 mln zł. W przyszłorocznym budżecie blisko 25 miliony będzie przeznaczone na inwestycje, a 6 milionów złotych to pozyskane środki zewnętrzne.

Sytuacja finansowa i gospodarcza kraju nie pozostaje bez wpływu na sytuację finansową powiatu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo finansów nastąpi spadek dochodów z PIT i CIT. Mają na to szczególny wpływ zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. W 2021 roku dochody z podatku PIT wyniosły 26,9 miliona złotych, a z CIT 1,5 miliona złotych. Natomiast według danych ministerstwa finansów w 2022 roku dochody z PIT wyniosą 23,6 miliona złotych, a z CIT 0,9 miliona złotych. W bieżącym roku powiat otrzymał z ministerstwa dodatkowe środki, które w 2022 roku zostaną zaksięgowane jako przychód, co wpływa niekorzystnie na wskaźnik zadłużenia.Priorytetową inwestycją będzie budowa Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego wraz z hospicjum stacjonarnym przy ul. Karolina w Bochni. Jednak to nie jedyna inwestycja planowana w budżecie. Na drogi przeznaczone zostanie blisko 10 milionów złotych. Największą inwestycją będzie modernizacja dróg Ujazd – Kamionna, Nieprześnia – Sobolów oraz Ostrów Szlachecki – Ostrów Królewski za ponad 5 milionów złotych.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim pracownikom zarówno starostwa powiatowego jak i wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu. To dzięki ich pracy będzie można ten budżet skutecznie zrealizować. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że będę wnioskował, jeśli pozwolą na to dochody Powiatu, o zwiększenie środków na wynagrodzenia w administracji samorządowej – mówił podczas sesji starosta.

Największą pozycją w budżecie powiatu – ponad 56 milionów złotych – będzie oświata. Z głównych inwestycji warto wymienić: adaptację byłego mieszkania służbowego pod pracownię weterynaryjną w Zespole Szkół nr 3 w Bochni, wykonanie projektu przebudowy dróg wewnętrznych, sieci kanalizacyjnej, deszczowej i sanitarnej, oświetlenia i zieleni na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Bochni oraz opracowanie dokumentacji na wykonanie odwodnienia, naprawę izolacji fundamentów oraz wykonanie nowej nawierzchni parkingu przy budynkach Bursy Szkolnej i Zespołu Szkół Nr 2.

IB

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button