Powiat BocheńskiWiadomości

Sprawca zniszczenia XIX w. zabytkowej figurki Matki Boskiej z Parku Uzbornia usłyszał zarzuty

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni ustalili i zatrzymali sprawcę uszkodzenia zabytkowej figurki. To 19-letni mieszkaniec Bochni.

Powstanie znajdującej się w bocheńskim Parku Uzbornia, figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej datuje się na 1880 r. Zachowane przekazy historyczne wskazują, że została ufundowana przez Marię Maiss – żonę ówczesnego burmistrza Bochni – jako podziękowanie i pamiątkę ocalenia dziecka. Kapliczka z figurką od lat była miejscem spotkań mieszkańców Bochni, którzy gromadzili się przy niej w trakcie nabożeństw majowych. Na początku maja b.r. doszło do jej zniszczenia. Uszkodzenia mechaniczne – wyrwanie figurki z cokołu, liczne oderwane od całości elementy – wskazywały na celowe działanie sprawcy. Prace nad rozwiązaniem tej sprawy prowadzili funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Zebrane materiały doprowadziły kryminalnych do ustalenia sprawcy, którym okazał się 19-letni mieszkaniec Bochni. Mężczyzna został zatrzymany 28 września br.
W trakcie przesłuchania przyznał się do uszkodzenia figurki, opisując przebieg zdarzenia. Sprawca twierdził, że będąc pod wpływem alkoholu, chciał się popisać przed kolegami. 19-latkowi postawiono zarzut zniszczenia cudzej rzeczy z art. 288§ 1 kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

policja.gov.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button